Ponad 13-tysięczny Staszów, położony między Kielcami, Tarnobrzegiem i Stalową Wolą w województwie świętokrzyskim, może stać się lokalnym węzłem przesiadkowym. Władze samorządowe powiatu staszowskiego i okolicznych gmin starają się o przywrócenie regularnych połączeń kolejowych. Horyzontalny Rozkładu Jazdy (HRJ) na lata 2030-2035, przygotowywany przez Centralny Port Komunikacyjny we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Polskimi Liniami Kolejowymi, zakłada ponowne włączenie Staszowa do sieci kolejowej.
Tematem spotkań przedstawicieli spółki Centralny Port Komunikacyjny z wicewojewodą świętokrzyskim Michałem Skotnickim, starostą staszowskim Romualdem Zgrzywą oraz samorządowcami i lokalnymi aktywistami z kilkunastu gmin w regionie była rola Staszowa i powiatu staszowskiego w Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) oraz w projekcie Horyzontalnego Rozkładu Jazdy (HRJ). Poruszono m.in. kwestie infrastrukturalne i zakres przyszłej oferty przewozowej w ramach HRJ, który zakłada włączenie powiatu staszowskiego w sieć połączeń regionalnych i dalekobieżnych.
Samorządowcy i lokalni społecznicy zgromadzeni wokół inicjatywy „Kolej na Staszów” zabiegają o likwidację wykluczenia komunikacyjnego powiatu poprzez przywrócenie pasażerskich połączeń kolejowych do Staszowa i Połańca. Wśród najważniejszych inicjatyw wymieniają również stworzenie lokalnego centrum przesiadkowego w Staszowie, budowę portu przeładunkowego w Grzybowie oraz – w dalszej perspektywie – powstanie mostu kolejowego na Wiśle (Połaniec – Tuszów Narodowy), który otworzyłby mieszkańcom powiatu dostęp na Podkarpacie i połączeń kolejowych z Mielcem, Kolbuszową i Rzeszowem.
– Powiat staszowski jest dziś jednym z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie w województwie świętokrzyskim. Z drugiej strony, jego atutem jest strategiczne położenie między Kielcami, Tarnobrzegiem i Stalową Wolą. To sprawia, że miasto ma potencjał stać się lokalnym węzłem przesiadkowym na styku różnych rodzajów transportu zbiorowego – mówi Piotr Rachwalski Port Polska, członek zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny ds. kolei, który brał udział w spotkaniach.
Reaktywacja połączeń pasażerskich na liniach kolejowych nr 70 (Włoszczowice – Staszów – Chmielów) i 75 (Staszów – Połaniec) jest łatwiejsza z uwagi na utrzymywany na obu odcinkach ruch towarowy. Pierwszy odcinek w 2025 r. został częściowo wyremontowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe, co umożliwiło podniesieni prędkości maksymalnej pociągów na jednym z jego torów z 60 do 100 km/h. Modernizacja LK75 między Staszowem a Połańcem jest zaplanowana jeszcze w tym roku. Prócz podniesienia prędkości, zgodnie z planami PLK powstanie pięć nowych przystanków wraz z otoczeniem dla pasażerów: Staszów Wschodni, Połaniec Północny, Chmielnik, Raczyce, Tuczępy. W styczniu 2027 r. zgodnie z planami i deklaracjami organizatora przewozów - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego tą linią ruszą pierwsze pociągi pasażerskie Polregio, w konfiguracji czterech par dziennie.
Dzięki kolejowym połączeniom pasażerskim mieszkańcy powiatu staszowskiego znacznie łatwiej i szybciej będą mogli również dojechać do Kielc (miejsca pracy i edukacji oraz ośrodka administracyjnego), Elektrowni Połaniec (duży pracodawca) czy regionalnych stref przemysłowych. Reaktywacja linii zwiększy również atrakcyjność inwestycyjną regionu.
Podczas spotkań w siedzibie spółki Centralny Port Komunikacyjny, przedstawiono informacje na temat prac nad ZSK i HRJ. Oba projekty uwzględniają Staszów na kolejowej mapie Polski, wskazując na potrzebę zapewnienie stabilnych i regularnych połączeń kolejowych na linii komunikacyjnej Łódź – Kielce – Staszów – Tarnobrzeg – Stalowa Wola – Rzeszów. W zgodnej opinii powiat staszowski może stać się przykładem powrotu kolei do obszarów transportowo wykluczonych, a w przyszłości – w oparciu o wyniki ZSK i HRJ – dalszego rozwoju oferty przewozowej dla mieszkańców.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.